Leczenie kanałowe zębów.

Leczenie kanałowe – o co w nim chodzi?

Leczenie kanałowe jest doświadczeniem znanym i nielubianym. Infekcje bakteryjne prowadzą do próchnicy, a na profilaktyczny przegląd jamy ustnej zaglądamy zbyt rzadko. Do stomatologa zgłaszamy się już z bólem, który sygnalizuje stan zapalny miazgi. W dodatku boimy się, że nastąpi silny ból zęba po leczeniu kanałowym, zamiast cieszyć się z przywrócenia zdrowia jamy ustnej. Co trzeba wiedzieć, żeby niwelować strach?

Na czym polega leczenie kanałowe? Elementarna wiedza

Warto wiedzieć na czym polega leczenie kanałowe (endodontyczne).Leczenie kanałowe zęba.

  • Jeśli jesteśmy pacjentami, u których zdecydowano się na przeprowadzenie takiego zabiegu, to znaczy, że mamy ostatnią szansę na uratowanie zęba (zamiast jego usunięcia).
  • Leczenie kanałowe proponuje się, kiedy doszło do zapalenia miazgi zębowej.
  • Miazga może zostać uszkodzona wskutek próchnicy lub złamań, ciężkich urazów.
  • Poza tradycyjnym przebiegiem leczenia, dzisiaj dentyści wykorzystują też leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Tradycyjne leczenie kanałowe Gdynia musi obejmować zatrucie zęba (dewitalizacja), aby usunąć miazgę. Później dentysta może przejść do kolejnych czynności – oczyszczania kanałów, wstawiania wypełnienia i odbudowy zewnętrznej strony zęba, czyli korony. Leczenie kanałowe pod mikroskopem usuwa miazgę w inny sposób i wszystko może odbywać się na jednej wizycie. Metodę mikroskopową uznaje się za korzystniejszą i lepszą – daje dentyście precyzyjny obraz, co minimalizuje ryzyko zakażeń i błędów, nawet przy najbardziej stłoczonych zębach.

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym – o co chodzi z paraformaldehydem?

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym to jeden z pierwszych kroków do odbudowy zęba tradycyjną metodą. Dewitalizacja polega na położeniu na nerw zęba środka nazywanego paraformaldehydem. To silna substancja, która doprowadza do całkowitego obumierania miazgi przez ok. 10 dni. Może powodować ból po wyjściu z gabinetu, ale dopiero po tym czasie dentysta przejdzie do kolejnej czynności.

Ile trwa leczenie kanałowe? Różnice w starej i nowej metodzie

Kwestia tego ile trwa leczenie kanałowe jest ważna, ponieważ pomaga zaplanować swoje sprawy. Klasyczne leczenie kanałowe zęba może rozkładać się na okres nawet kilku tygodni – ze względu na etap zatruwania.

Kiedy stomatolog podaje paraformaldehyd, trzeba wrócić do domu i odczekać ok. 14 dni do następnej wizyty.  Leczenie kanałowe pod mikroskopem trwa ok. 60 minut i może odbyć się podczas tylko jednej wizyty u dentysty.

Czy leczenie kanałowe boli? Czy to naturalne?Leczenie kanałowe zębów.

Strach przed tym czy leczenie kanałowe boli jest trudny do zwalczania, ale pomóc powinna świadomość znieczulenia. Dzięki znieczuleniu podawanemu w każdym sposobie leczenia, zabiegi przebiegają komfortowo. Jednak etap zatruwania w tradycyjnej metodzie wywołuje niestety znany wszystkim ból po leczeniu kanałowym – już po wyjściu z gabinetu.

Paraformaldehyd daje odczuć swoją aktywność właśnie przez odczucia bólu i rozpierania. Dyskomfort dotyka natomiast okolic migdałków po zabiegu przy mikroskopie. Są to natomiast odczucia samoistnie przemijające.

Ile kosztuje leczenie kanałowe? Przykładowe ceny

Ile kosztuje leczenie kanałowe i kto może z niego korzystać? Zarówno tradycyjna, jak i nowoczesna metoda przeznaczona jest do leczenia dzieci i dorosłych. Koszt leczenia kanałowego bez użycia mikroskopu wyniesie ok. 100-500 złotych.

Koszt leczenia oparty na pracy mikroskopu wzrośnie do 500-2000 złotych. Różnica wynika z oszczędności czasu i wysokiej jakości nowoczesnego sprzętu. Dentysta osiąga precyzyjny obraz, dzięki któremu pracuje szybciej, lepiej i bez ryzyka błędu. Z tych powodów leczenie pod mikroskopem uznawane jest za lepsze.

3 Komentarzy

  1. Jeśli chodzi o ból podczas zabiegu leczenia kanałowego to muszę powiedzieć, że gdy siedziałem na fotelu i dentysta majstrował mi przy zębach to nic nie czułem. Ból się zaczął w domu gdy znieczulenie zaczęło puszczać, a leki gówno mi dawały …

    1. Ja nigdy nie miałam tego problemu. Znieczuleni jeszcze długo trzymało po zakończonej wizycie. Myślę, że ból od leczenia kanałowego zębów zależy od tego jak dobry jest specjalista, który wykona nam zabieg oraz od tego jakie da znieczulenie oraz leki 😛

  2. Jak ktoś chce skutecznie i efektywnie wyleczyć swoje zęby kanałowo to polecam zgłosić się do kliniki stomatologicznej K2Dental w Gdańsku gdzie mają doświadczony profesjonalistów dla których leczenie kanałowe zębów jest codziennością 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *