Ostropest a detox wątroby

Wątroba to niezwykle ważny organ w naszym organizmie, o który należy bezwzględnie dbać. Wiele osób ma problemy z nią, z powodu spożywania nadmiernych ilości alkoholu lub zbyt tłustego i ciężkiego jedzenia. Niektórzy cierpią również z powodu wysokiego poziomu złego cholesterolu we krwi. Bywa, że są to osoby młode i sprawne, u których choroba pojawia się nagle. Należy bezwzględnie dbać o swoją wątrobę i starać się ją w miarę możliwości oczyszczać z toksyn, jakie pozostawia jedzenie, alkohol, czy nawet syntetyczne dodatki znajdujące się w wielu lekach, jakie przyjmuje się na co dzień.

Lekarze zalecają przeprowadzanie takiego detoxu przynajmniej raz do roku. Najlepiej jest to robić kilkakrotnie, ponieważ zanieczyszczenia są wówczas mniejsze i można szybciej zregenerować organ.

Jedną z naturalnych metod leczenia wątroby i jej oczyszczania jest roślina – ostropest plamisty, czyli popularny w Polsce oset, rosnący na łąkach. Znajduje się on w składzie wielu leków na wątrobę, które zażywa się w przypadku żółtaczki, choroby alkoholowej, czy też zatrucia grzybami i metalami. Można też przyjmować ostropest profilaktycznie.

Jak przeprowadzić detox wątroby?

 • Przede wszystkim, na czas oczyszczania naszej wątroby, należy zrezygnować z alkoholu i palenia papierosów.
 • Powinno się spożywać produkty lekkie, najlepiej warzywa i owoce.
 • Warto zrezygnować z mięsa i jego przetworów.
 • Zaleca się picie naparu z ostropestu plamistego kilka razy dziennie.
 • Można też jeść nasiona tej rośliny, na przykład w sałatkach, na kanapkach i w Muesli.

Jeżeli istnieje taka możliwość, w momencie kiedy przeprowadzany jest detox wątroby, warto odstawić niektóre leki i suplementy. Oczywiście, nigdy nie wolno tego robić bez konsultacji z lekarzem prowadzącym, ponieważ można znacznie pogorszyć swój stan zdrowia.

Warto pić sporo płynów, najlepiej wody mineralnej niegazowanej i ziół oraz zielonej herbaty. Można też ćwiczyć i spacerować. Toksyny będą wydalane z treścią kałową, ale również poprzez mocz i pot, o czym nie wolno zapominać.

Jak działa ostropest plamisty na wątrobę?

 • Przede wszystkim, nie pozwala on toksynom łączyć się z komórkami wątrobowymi i pozwala na oczyszczenie ich z pozostałych toksyn.
 • Wzmacnia procesy regeneracyjne tego organu. Dlatego tak chętnie stosowany jest w trakcie kuracji zatrucia alkoholowego lub zatrucia grzybami.
 • Zmniejsza ilość wytwarzanego złego cholesterolu i zwiększa ilość tego dobrego.
 • Obniża poziom cukru we krwi.
 • Ostropest to również doskonałe źródło błonnika pokarmowego. Dzięki niemu, można więc szybko pozbyć się toksyn zgromadzonych w jelitach.
 • Ostropest stosowany jest również u osób, które cierpią na nowotwory wątroby, ponieważ ma działanie wyniszczające komórki rakowe.

Doskonałym pomysłem jest połączenie ostropestu z innymi roślinami, które mają dobroczynny wpływ na wątrobę. Doskonałym preparatem, polecanym pacjentom chcącym oczyścić wątrobę z toksyn i wzmocnić ją oraz zregenerować, jest Hepa Vitale. Łączy on bowiem siłę ostropestu z babką płesznik oraz czarnuszką siewną. Wszystkie te rośliny mają silne działanie oczyszczające i zwalczające toksyny w organizmie.

Dzięki nim, spada poziom cholesterolu i cukru we krwi, dlatego osoby chore na cukrzycę i przyjmujące leki na wątrobę, powinny być pod stałą kontrolą.

Należy pamiętać również o tym, że nieliczne osoby mają problemy z alergią na ostropest i zdarzają się u nich skutki uboczne, takie jak:

 • bóle brzucha,
 • wzdęcia,
 • bóle głowy.
 • bóle stawowe.

Dzieje się to jednak niezwykle rzadko. Najczęściej detox wątroby za pomocą ostropestu plamistego przebiega pomyślnie i już po kilku tygodniach można zobaczyć wyraźną różnicę.

Jak często i długo można stosować ostropest?

Wiele osób stosuje tę roślinę profilaktycznie, wspomagająco dla wątroby przez cały rok. Oczywiście, nie należy przekraczać wówczas dwóch do trzech łyżeczek zmielonych nasion dziennie. Można je zaparzać lub dodawać do dań. Co kilka miesięcy warto zrobić sobie przerwę w kuracji oczyszczającej i wrócić do niej dopiero po jakimś czasie.

9 Komentarzy

  1. To faktycznie trochę dziwne, bo mnie właśnie przestał brzuch wiecznie boleć jak zaczęłam pić napary z ostropestu. Może faktycznie zrób jakieś usg czy coś

 1. Ostropest to cudowna roślina <3 Piję co jakiś czas przez pewien okres, od tego czasu nie mam takich problemów z żołądkiem. Niestety mimo zmiany diety dalej męczyły mnie problemy żołądkowe, ale teraz już jest dobrze. Pijcie ostropest 🙂

 2. Nawet jeśli ktoś ma problemy ze skórą to ostropest też jest polecany :). Dlatego właśnie piję taką mieszankę HepaVitale. Jest tam jeszcze babka płesznik i czarnuszka siewna. Bardzo dobre połączenie ziół, dużo błonnika. Zioła po kilku miesiącach picia na tyle oczyszczają, że dolegliwości skórne są łagodniejsze

  1. Zalewasz gorącą wodą (ale nie wrzącą!), pół łyżeczki ostropestu i wypijasz raz dziennie. Przynajmniej ja tak piję i nie dodaję do żadnych posiłków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *