Naturalne odtruwanie organizmu

Coraz więcej mówi się obecnie o tym, że należy przynajmniej raz do roku oczyszczać i odtruwać nasz organizm z toksyn. Okazuje się bowiem, że każdego dnia pochłaniamy je w pożywieniu, przez oddech oraz używając kosmetyków. Sztuczne dodatki i chemia towarzyszą nam na każdym kroku i nie sposób się od nich uwolnić.

Wiele osób stara się odżywiać w prawidłowy sposób i wybierać jedynie naturalne produkty, ale często razem z nimi zjadamy też konserwanty i inne dodatki, nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Problem jest dość poważny, ponieważ toksyny powodują wiele poważnych skutków dla naszego organizmu.

Co powinno nas skłonić do odtrucia organizmu?

Przede wszystkim, należy obserwować swoje ciało. Najczęściej bardzo szybko daje nam ono znaki, że dzieje się coś złego. Na co należy zwracać szczególną uwagę?

 • niepokojące są zawsze problemy z układem pokarmowym. Kiedy pojawią się wzdęcia, gazy, zaparcia lub biegunki, zazwyczaj wiadomo, że układ pokarmowy nie działa tak jak powinien;
 • wiele osób narzeka na problemy z wypróżnianiem;
 • bóle brzucha, wątroby, czy nerek również świadczą o złogach;
 • problemy ze skórą, włosami i paznokciami bywają skutkiem toksyn znajdujących się w organizmie;
 • wiele osób narzeka w takiej sytuacji na słabą kondycję psychiczną i zły nastrój, a nawet depresję;
 • nie wolno bagatelizować też złych wyników badań i pojawienia się chorób autoimmunologicznych.

W przypadku takich sytuacji, warto przeprowadzić porządne odtruwanie organizmu, ponieważ najczęściej powoduje ono cofnięcie się większości problemów. Można udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, lun zastosować domowe metody, znane już naszym babciom.

Domowe odtruwanie organizmu

Przede wszystkim, należy pozbyć się toksyn i złogów znajdujących się w naszych jelitach, ponieważ to one odpowiadają za odporność organizmu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich układ immunologiczny szwankuje właśnie przez toksyny znajdujące się w jelicie grubym.

 • Można zdecydować się na lewatywę, którą wykonuje się samodzielnie w warunkach domowych. Pozwala ona na pozbycie się kamieni kałowych i resztek niestrawionych pokarmów, które znajdują się na ściankach jelita i mogą wydostawać się na zewnątrz. Tajką lewatywę wykonuje się za pomocą wody lub wody z dodatkiem soku z cytryny, który ma działanie rozmiękczające.
 • Wiele osób poleca stosowanie błonnika pokarmowego, ponieważ doskonale i naturalnie oczyszcza on jelita ze złogów. Można kupować gotowy błonnik w sklepie zielarskim lub zdecydować się na dietę bogatą w ten składnik. Można go znaleźć przede wszystkim w płatkach owsianych, pieczywie z pełnego ziarna, grubych kaszach, owocach i warzywach.
 • Warto pomyśleć o przyjmowaniu błonnika i jednoczesnym oczyszczaniu wątroby z toksyn. Jest ona narażona na nie każdego dnia. Często alkohol i inne nałogi sprawiają, że traci ona swoją zdolność do szybkiej regeneracji. Świetnie sprawdzają się wówczas zioła, jak ostropest plamisty. Warto zdecydować się na kompleks ziołowy, jak na przykład Hepa Vitale, który zawiera również babkę płesznik i czarnuszkę siewną. Zioła te wspaniale wspierają wątrobę.
 • Wiele osób poleca picie soku z cytryny, jak również z kiszonych ogórków i kapusty. Działają one odkwaszająco na organizm i przeczyszczająco na jelita.
 • Lekarze niekiedy polecają, aby stosować jednocześnie terapię przeciwpasożytniczą. Świetnie sprawdzają się tu zioła, jak również nalewka z orzecha włoskiego.

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że wątroba jest organem, który magazynuje sporo toksyn i je neutralizuje. Na czas kuracji, warto unikać alkoholu i innych nałogów. Trzeba też pamiętać, że wątrobie gromadzą się toksyny z leków syntetycznych, które przyjmuje się z powodu różnych chorób.

Czy domowe sposoby wystarczą?

Lekarze zalecają, aby odtruwanie organizmu przeprowadzać przynajmniej raz do roku, najlepiej w okresie wiosennym, kiedy można już liczyć na szereg przydatnych produktów, które są świeże i lokalne, nie powinny więc zawierać zbyt dużych ilości sztucznych dodatków.

Takie domowe sposoby oczyszczania organizmu z toksyn powinny wystarczyć w przypadku większości osób i pomóc im odzyskać zdrowie. Jeżeli jednak uczucie przemęczenia nie mija, a dolegliwości ze strony układu pokarmowego nadal dają o sobie znać, wówczas warto zdecydować się na wizytę u lekarza. Niekiedy zalecana jest hydrokolonoterapia, czyli oczyszczanie jelita grubego i okrężnicy w profesjonalny sposób ze wszelkich złogów kałowych i resztek pokarmowych. Warto też zastosować odpowiednią dietę – zobacz tu.

Często lekarze zalecają też zioła na poprawę stanu wątroby. Oczywiście, wskazany jest ostropest plamisty, ale często stosuje się też mniszek lekarski, wierzbę białą, ziele karczocha, czy też kwiat lawendy. Nie powinno się eksperymentować samodzielnie, ponieważ nawet naturalne produkty stosowane w nadmiarze i w niewłaściwy sposób mogą być dla organizmu szkodliwe.

10 Komentarzy

 1. Jak sprawdzić czy nasza dieta oczyszczająca jest faktycznie skuteczna? Kiedy będą widoczne lub odczuwalne efekty detoksykacji ?

  1. Po kilku tygodniach zazwyczaj. Trochę czasu musi minąć. U mnie poprawa objawiła się poprawą trawienia. Minęły przede wszystkim zaparcia i i nawet stan mojej skóry się poprawił 🙂 Do diety oczyszczającej dobrze jest dodać zioła, które również wspomagają proces oczyszczania i regeneracji wątroby. Ja piję HepaVitale, ta mieszanka niezwykle pomaga przy diecie 🙂

 2. Z leków wiem, że są ziołowe tabletki ale na odrobaczanie. Innych nie opłaca się brać, bo oczyszczanie powinno się przeprowadzać przez dietę i ewentualnie zioła

 3. Lepiej jeść ostropest niż pić, bo nawet jak zalejesz gorącą wodą o temp 70 stopni to i tak utraci w jakiej części swoje właściwości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *