Najlepsze zioła na oczyszczenie organizmu

Wiele mówi się obecnie o tym, jak bardzo nasz organizm narażony jest każdego dnia na działanie toksyn i chemicznych substancji. Przede wszystkim, większość z nich pochłaniamy razem z pożywieniem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jedzenie w naszych sklepach przepełnione jest konserwantami i sztucznymi ulepszaczami smaku i koloru. Również jadając na mieście, nie szczędzimy sobie takich substancji.

Wiele toksyn i szkodliwych substancji pochłaniamy również oddychając powietrzem, w szczególności w dużych miastach. Nie bez znaczenia pozostają kosmetyki, których używamy na co dzień. Większość z nich zawiera masę konserwantów i substancji, które bardzo szybko dostają się do naszego krwiobiegu, za pośrednictwem skóry.

Lekarze zalecają, aby przynajmniej raz do roku oczyścić swój organizm ze zgromadzonych w nim toksyn. Najlepiej jest to zrobić na wiosnę, po zimie, kiedy to jadamy ciężko i tłusto. Wiosną zazwyczaj mamy dostęp do świeżych i lokalnych produktów, które możemy wykorzystać.

W jaki sposób przeprowadzić domowy detoks organizmu?

Przede wszystkim, polecane są zioła na oczyszczenie organizmu. Działają one bowiem rewelacyjnie i bardzo szybko pozwalają pozbyć się toksyn i wszelkich szkodliwych substancji z nerek i wątroby. Te dwa organy są bardzo narażone na ich działanie każdego dnia. Poza tym, wiele ziół reguluje również działanie układu pokarmowego i pozwala na pozbycie się złogów z jelita grubego.

Jakie zioła poleca się przy oczyszczaniu organizmu?

 • Ostropest plamisty – wspaniałe zioło, które przede wszystkim wspiera wątrobę. Nie pozwala na wnikanie toksyn do jej komórek, jak również przyspiesza procesy regeneracyjne. Ostropest obniża poziom złego cholesterolu i cukru we krwi. Często stosowany jest również przy zatruciach alkoholowych i innych, na przykład grzybami. Ostropest nie tylko wspiera wątrobę, ale zawiera również mnóstwo błonnika. Dzięki temu, szybko i skutecznie oczyszcza jelita z toksyn i złogów oraz kamieni kałowych.
 • Czarnuszka siewna – roślina ta znana jest od wieków jako panaceum na wszelkie choroby. Poza swoimi prozdrowotnymi właściwościami, wspaniale oczyszcza również wątrobę i nerki z wszelkich toksyn. Roślina wspiera cały układ pokarmowy i szybko poprawia perystaltykę jelit oraz zapobiega wzdęciom i gazom.
 • Babka płesznik i babka jajowata – naturalny błonnik pokarmowy najwyższej jakości. Te zioła na oczyszczenie organizmu przede wszystkim nie są trawione, a w całości dostają się do jelita grubego. Tam pęcznieją pod wpływem wody i dzięki temu działają jak szczoteczka, ponieważ wymiatają wszelkie resztki pokarmowe ze ścianek jelita. Dzięki nim można uniknąć zaparć i hemoroidów.
 • Koper włoski- roślina podawana już małym dzieciom, które mają problemy z kolkami oraz z bolesnymi wypróżnieniami. Wspaniale reguluje procesy trawienne i wspiera detoksykację organizmu.
 • Mniszek lekarski – również znany jest od wielu wieków i wykorzystywany jako naturalne zioło oczyszczające organizm. Bardzo często razem z nim stosuje się również napary z ziela karczocha, kwiatu lawendy, cykorii, rumianku i innych ziół. Wiele z nich działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo, jednocześnie ułatwiając wydostanie się toksyn z organizmu.

Większość lekarzy zaleca właśnie zioła na oczyszczenie organizmu, ponieważ działają znakomicie i niezwykle szybko. Lepiej unikać syntetycznych leków, kiedy można w sposób naturalny pozbyć się problemu.

Powyższe zioła można znaleźć w popularnych mieszankach ziół (m. in. w mieszance Hepa Vitale) – jest to rozwiązanie bardzo wygodne i ekonomiczne.

Jakie metody poza ziołami warto stosować?

 • Można pić sok z cytryny, kiszonych ogórków oraz kapusty kiszonej. Odkwaszają one organizm i wyrównują florę bakteryjno-grzybiczą w jelitach.
 • Koniecznie należy pić jak najwięcej wody niegazowanej. Jest ona wskazana, kiedy przyjmuje się błonnik pokarmowy, ponieważ działa on jedynie pod jej wpływem. W innym wypadku, może dojść do zatkania się jelita i powstania zatoru.
 • Dieta powinna być bogata w produkty wysokoresztkowe, owoce i warzywa. Lepiej unikać mięsa i przetworów zwierzęcych, ponieważ zakwaszają one organizm i wprowadzają do niego sporo toksyn.
 • Poleca się też sporą dawkę ruchu na świeżym powietrzu.

Takie oczyszczanie organizmu powinno trwać przynajmniej przez okres dwóch tygodni. Co jakiś czas warto powtórzyć kurację, aby utrwalać jej efekty i nie pozwolić zadomowić się toksynom w naszym organizmie.

Co daje detoks?

Osoby, które regularnie oczyszczają się z toksyn, mogą pochwalić się niższą wagą, brakiem problemów z układem pokarmowym i wydalniczym, a także pięknymi włosami i paznokciami. Poprawia się również w znacznym stopniu ich samopoczucie. Zobacz, kiedy oczyszczać na blogu o zdrowym odżywianiu.

Stwierdzono również, że dobre oczyszczenie organizmu ma realny wpływ na wiele chorób autoimmunologicznych, na które nie wynaleziono jeszcze leków. Trzeba pamiętać o tym, że odporność czerpiemy głównie z jelit, a więc warto zadbać o ich odpowiedni stan.

One comment

 • Hania

  Ostatnio dość często bolała mnie wątroba . Byłam u lekarza, który zalecił mi picie mieszanki ziołowej . Musiałam też zmienić dietę, bardzo lubię jeść ostre potrawy, które niestety podrażniają wątrobę i żołądek. Mam nadzieję , że ziółka pomogą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *