Na czym polega detoks wątroby?

Nasz organizm każdego dnia pochłania spore ilości toksyn. Przede wszystkim, przyjmujemy je z pożywieniem, w którym znajdują się konserwanty oraz inne sztuczne dodatki, jak wzmacniacze smaku oraz koloru. Poza tym, w powietrzu, które wdychamy także znajdują się toksyny. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet stosując kosmetyki do ciała wprowadzamy do swojego krwiobiegu różnego rodzaju toksyczne substancje.

Bardzo ważne jest, aby co jakiś czas pozbyć się tych szkodliwych toksyn oraz innych zanieczyszczeń znajdujących się w organizmie. Przede wszystkim, kumulują się one w wątrobie, ale również w nerkach i jelicie grubym. Tam gromadzą się na ściankach jako złogi kałowe i mogą prowadzić nawet do powstania stanu zapalnego.

Osoby, które regularnie zmuszone są do przyjmowania leków lub spożywają spore ilości alkoholu narażają zaś swoją wątrobę na spore przeciążenia. Warto co jakiś czas w takiej sytuacji przeprowadzić dobry detoks wątroby, aby pomóc się jej oczyścić i zregenerować.

Domowe sposoby na detoks wątroby

Istnieje wiele metod, które można stosować samodzielnie, we własnym domu. Każdy z nas może co jakiś czas przeprowadzić taką detoksykację, jednakże w przypadku osób przyjmujących leki na cukrzycę lub na obniżenie poziomu złego cholesterolu, warto skonsultować to z lekarzem, ponieważ niektóre naturalne substancje bardzo szybko obniżają poziom tych substancji i może to prowadzić do problemów.

Jakie są najpopularniejsze metody na oczyszczenie wątroby?

 • Przede wszystkim, na czas takiego detoksu należy zrezygnować z alkoholu oraz innych nałogów. Nie powinno się palić papierosów.
 • Zaleca się również dietę, która oczyszcza wątrobę z toksyn. Powinna ona opierać się głównie na owocach i warzywach, a pozbawiona być mięsa i przetworów mięsnych. Warto postawić na błonnik pokarmowy, ponieważ ma on naturalne właściwości oczyszczające nie tylko wątrobę, ale również jelito grube.
 • Nie powinno się jadać potraw smażonych, przede wszystkim przy użyciu tłuszczów zwierzęcych. Zaleca się stosowanie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, oleju kokosowego, rydzowego, czy lnianego. Poza tym, warto też jeść sporo tłustych ryb morskich.
 • Na wątrobę najlepszym ziołem jest ostropest plamisty. Znajduje się on nawet w większości leków, które zalecają lekarze w przypadku zatrucia wątrobowego alkoholem, czy innymi substancjami.
 • Poza nim, można też stosować babkę płesznik i babkę jajowatą. Wiele osób zaleca koper włoski i ziele karczocha. Można zdecydować się na kompleksy ziołowe, takie jak Hepa Vitale, gdzie znajduje się ostropest plamisty, nasiona babki płesznik i czarnuszka siewna – znana ze swoich wszechstronnych właściwości zdrowotnych. Takie zioła wpływają oczyszczająco na komórki wątrobowe i zapobiegają ich połączeniu się z toksynami, które spożywamy. Poza tym, wspomagają jej regenerację.
 • Zioła można pić w formie naparów lub dodawać je do sałatek i Muesli, najlepiej mielone. Wówczas doskonale się wchłaniają.
 • Należy też pić sporo płynów, ponieważ toksyny uwalniają się za pomocą moczu, kału oraz potu i płyny są niezbędne.

Taki detoks wątroby powinien trwać kilka tygodni. Mówi się, że minimum jest to czas około dwóch tygodni, jednakże wiele osób decyduje się na miesięczną kurację – zobacz więcej.

Czy zioła na wątrobę można stosować stale?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zioła wspomagające pracę wątroby i obniżające poziom cholesterolu we krwi można stosować profilaktycznie, w sposób stały. Faktycznie, nie ma ku temu przeciwwskazań i można pić ostropest plamisty lub zjadać jego nasiona przez cały rok. W szczególności powinny tak postępować osoby, które nadużywają alkoholu i na stałe przyjmują leki obciążające wątrobę.

W przypadku osób, które jednak są pod kontrolą lekarza i cały czas muszą pilnować poziomu cukru lub złego cholesterolu, warto postępować z ziołami ostrożnie i co jakiś czas robić sobie przerwy. Okazuje się również, że niektórzy cierpią z powodu alergii na ostropest plamisty i nie powinni go spożywać.

Jak objawia się taka alergia?

 • mogą pojawiać się bóle brzucha,
 • niekiedy towarzyszą im wzdęcia i gazy,
 • wiele osób skarży się na biegunki,
 • zdarza się też ból głowy, a nawet ból stawów.

W takiej sytuacji, warto poradzić się lekarza, czym można zastąpić ostropest w swoim detoksie wątrobowym, aby nie zaszkodzić sobie, a skutecznie oczyścić ten organ z toksyn.

8 Komentarzy

 1. Czy osoby z cukrzyca mogą również stosować taki detoks? Wiem, że cukrzycy nie mogą spożywać wszystkich ziół, jednak chciałabym oczyścić swoja wątrobę , bo ostatnio nie najlepiej się czuje .

 2. Dosyć obszerny artykuł na temat oczyszczania. Dobrze, że nie piszą o piciu jakiś olejów tylko o normalnej zdrowej diecie i ziołach. A ostropest bardzo polecam na wątrobę, mnie też nie raz ratował z opresji

 3. To chyba zależy od człowieka, bo ja piłem kiedyś dużo alkoholu, poszedłem na badania na usg i lekarz powiedział, że moja wątroba jest w bardzo dobrym stanie 😀

  1. Widzisz nie ma sprawiedliwości na tym świecie, są osoby, które nic nie piją a mają problemy z wątrobą 😛

 4. No to ja właśnie piję tylko okazjonalnie a miałam spore problemy z wątrobą, ale mieszanka HepaVitale mi bardzo pomogła. Zawiera ostropest, babkę płesznik i czarnuszkę. To bardzo dobre połączenie ziół, po kilku tygodniach zaczęłam czuć się już nieco lepiej, a po 2 miesiącach problemy z wątrobą były już przeszłoscią

 5. Z kuracjami oczyszczającymi trzeba uważać. Te domowe sposoby jeszcze nie są takie złe, ale czytałam już o takich kuracjach głodówkowych, że aż się włos jeżył na głowie. Lepiej to robić z głową

  1. no to własnie taka dieta ktora polegała na piciu olejów wg mnie jest troche przesadzona i nie ma zadnego medycznego potwierdzenia ze działa dlatego wole po prostu tez pic zioła bo nawet odczuwam tę poprawe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *