Jakie zioła na wątrobę warto pić?

Stosowanie najróżniejszych ziół podczas detoksykacji wątroby to obecnie trend, który stosują nie tylko miłośnicy diety i naturalnej suplementacji. Także lekarze zalecają swoim pacjentom coraz częściej jeszcze przed przepisaniem mocnych leków na receptę regularne spożywanie chociażby takich ziół jak ostropest, których dobroczynny wpływ na wątrobę został już dawno udowodniony wieloma badaniami.

Na szczęście matka natura dała człowiekowi o wiele szersze możliwości w zakresie walki z najróżniejszymi zaburzeniami metabolicznymi i jednostkami chorobowymi, a ilość ziół, które można zażywać w ramach terapii oczyszczających i innych, pozwala idealnie dopasować działanie lecznicze do swoich potrzeb.

Kiedy warto włączyć zioła na wątrobę

Najtrudniejsze w leczeniu jest zawsze zbyt późne zorientowanie się w problemie i opóźniona diagnoza. Dlatego zioła na wątrobę są tak doskonałym rozwiązaniem, ponieważ można je bez najmniejszego ryzyka stosować w bardzo młodym wieku oraz profilaktycznie. Nie trzeba czekać na pojawienie się pierwszych objawów, aby pomóc sobie i zabezpieczyć się przez rozmaitymi schorzeniami wątrobowymi.

Kiedy jednak zauważymy pierwsze objawy z poniższej listy, powinniśmy obowiązkowo do konsultacji lekarskich dołożyć jeszcze odpowiednie zioła na wątrobę:

 • uczucie przewlekłego zmęczenia i osłabienie oraz nagłe wahania i zmiany nastrojów,
 • problemy wydalnicze – od zaparć, przez biegunki i wzdęcia, na uczuciu goryczy w ustach i refluksie kończąc,
 • zwiększenie problemów o podłożu alergicznym,
 • pojawiające się coraz częściej choroby skórne i zapalenia jak łuszczyca czy trądzik,
 • spowolniona przemiana materii,
 • gorsze wyniki parametrów krwi,
 • zabarwiony na żółto spód języka oraz na czerwono wnętrza dłoni.

Które zioła są godne polecenia?

Oczywiście nie wszystkie zioła mają bardzo silne działanie detoksykacyjne czy regeneracyjne na wątrobę, więc nie wszystkie są wskazane przy leczeniu schorzeń tego konkretnego organu. Dlatego warto rozważyć sięgnięcie po mieszanki ziołowe zadedykowane wątrobie i oczyszczaniu jak chociażby Hepa Vitale, których skład jest wszechstronny i zróżnicowany, dzięki czemu też działanie preparatu jest bardziej wielotorowe.

Najważniejsze zadania, które do zrealizowania mają zioła na wątrobę zaangażowane w proces leczenia lub profilaktyki, to:

 • ochrona wątroby przed wolnymi rodnikami, które uszkadzają organy już na poziomie komórkowym – najskuteczniejsze są w tym zakresie antyoksydanty,
 • odbudowa uszkodzonych komórek, w czym doskonale sprawdzają się flawanoidy,
 • pobudzenie metabolizm i procesów detoksykacyjnych w komórkach wątroby, za co z kolei odpowiada skumulowana w niektórych ziołach sylimaryna,
 • poprawa parametrów krwi poprzez obniżenie złego cholesterolu oraz cukru,
 • dostarczenie błonnika pokarmowego, który walnie przyczynia się do ochrony i poprawy funkcji jelita cienkiego oraz grubego.

Wybór odpowiedniej mieszanki ziołowej

Doskonale w realizowaniu tych zadań sprawdza się przede wszystkim ostropest plamisty. Skumulowana w nim sylimaryna jest bardzo wysoko stężona i całkowicie naturalna, a przez to bardzo skuteczne. Ostropest plamisty powinien być jednak idealnie balansowany także innymi ziołami jak chociażby ziele krwawnika czy liść brzozy – o działaniu silnie moczopędnym oraz przeczyszczającym. W skład mieszanek ziołowych powinny także wchodzić takie zioła jak chociażby mniszek lekarski czy pokrzywa. Ukojenie nerwów, uspokojenia oraz rozluźnienie mięśni, to także dodatkowe wskazane skutki regularnego picia ziołowych naparów.
Zobacz, jakie zioła warto wprowadzić do codziennej diety.

Przyjmować mogą je zarówno osoby bardzo młode jak i matki karmiące czy kobiety w ciąży. Przeciwwskazaniem dla zioła na wątrobę może być jedynie przebywanie w aktywnej kuracji farmakologicznej przeciwko cukrzycy czy cholesterolowi. W przypadku leczenia tych konkretnych chorób picie zbyt dużej ilości zbyt wysoko stężonych naparów ziołowych może obrócić się na niekorzyść chorego.

One comment

 • Ewelina

  Zauważyłam , że odkąd przeszłam na dietę oczyszczającą poprawiła się bardzo moja cera oraz samopoczucie. Nie sądziłam , że zioła mogą mieć aż takie działanie. Super ! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *