Jaka dieta oczyszczająca wątrobę jest najlepsza?

Coraz więcej osób uskarża się obecnie na problemy ze swoją wątrobą. Nie można się temu dziwić, ponieważ nasz codzienny tryb życia i niewłaściwa dieta z pewnością nie wpływają na prawidłową pracę tego organu. Jest on obciążony tłustymi potrawami, produktami gotowymi, które pełne są toksyn i chemicznych substancji ulepszających smak i zapach, jak również alkoholem, od którego wielu Polaków nie stroni.

Wątroba raz na jakiś czas wymaga solidnego oczyszczenia. W szczególności powinny o tym pamiętać osoby, które przyjmują spore ilości leków, ponieważ syntetyczne substancje, które się w nich znajdują bardzo zanieczyszczają wątrobę i utrudniają jej codzienną pracę.
Wielu lekarzy zaleca, aby zastosować dietę, która oczyści wątrobę i pozwoli jej się zregenerować.

Jak powinna wyglądać dieta oczyszczająca wątrobę?

 • Przede wszystkim, należy zapomnieć o potrawach tłustych i ciężkich. Nie wolno jeść rzeczy smażonych na głębokim tłuszczu. Najlepiej unikać tłuszczu zwierzęcego.
 • Poleca się, aby zrezygnować z produktów zwierzęcych i mięsa. Ewentualnie można spożywać delikatne i chude mięso drobiowe. Wskazane są tłuste ryby morskie.
 • Można używać tłuszczu roślinnego – oleju lnianego, rydzowego, czy kokosowego, a także dobrej jakości oliwy z oliwek. Nie powinno się ich jednak spożywać zbyt wiele.
 • Zaleca się przyjmowanie sporej ilości błonnika pokarmowego. Taki naturalny błonnik wspaniale wspiera wątrobę i pomaga jej się szybko oczyścić, a jednocześnie oczyszcza jelita ze złogów kałowych, które gromadzą się u każdego z nas.
 • Należy zrezygnować z alkoholu i innych nałogów.
 • Wskazane jest picie sporej ilości płynów, a najlepiej niegazowanej wody.
 • Lekarze często zalecają sok z kiszonej kapusty, ogórków oraz soki cytrynowe.

Dieta oczyszczająca wątrobę powinna być oparta przede wszystkim na produktach wysokoresztkowych. Najlepiej jadać jak najwięcej warzyw i owoców, nawet surowych, ponieważ w tej postaci zawierają one najwięcej witamin i błonnika pokarmowego, który jest bardzo cenny.

Zioła na wątrobę

Poza samą dietą, poleca się również stosowanie ziół, które wspomagają oczyszczanie tego organu i jednocześnie wspierają jego szybką regenerację. Wątroba ma spore właściwości do regeneracji, jednakże należy jej w tym pomóc.

Jakie zioła najlepiej sprawdzają się przy jej oczyszczaniu z toksyn?

 • ostropest plamisty,
 • czarnuszka siewna,
 • babka jajowata,
 • babka płesznik,
 • mniszek lekarski,
 • koper włoski,
 • ziele karczocha.

Można tez stosować wiele innych, jednakże warto polecić się specjalisty zielarza lub swojego lekarza, ponieważ każda roślina w nadmiarze może szkodzić. W szczególności na leczenie ziołami powinny uważać osoby, które stosują leki obniżające poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. Na przykład ostropest plamisty wpływa silnie na te dwa wskaźniki.

Poleca się stosowanie gotowych kompleksów ziołowych, które są dobrym uzupełnieniem każdej diety oczyszczającej wątrobę. Wiele osób stosuje Hepa Vitale, czyli mieszankę czarnuszki, ostropestu i babki płesznik. Taki napar można pić codziennie.

6 Komentarzy

 1. Czy Hepa Vitale można stosować jako dodatek do sałatek oraz potrwa czy tylko jako napar? Nie lubię smaku ziołowych herbatek . A lekarz zalecił mi bardziej dbać o swoją wątrobę bo mam kiepskie wyniki. Słyszałam , że Hepa Vitale bardzo oczyszcza wątrobę i pomaga jej się zregenerować.

  1. Jak najbardziej możesz dodawać do sałatek 🙂 Ja też wolę tak robić, bo obawiam się, że jak zaleję gorącą wodą (nawet nie wrzącą) to straci wszystkie swoje właściwości

 2. No własnie- wątroba ma sama w sobie właściwości regeneracyjne więc nie trzeba aż tak ingerować w oczyszczanie jej. Wystarczy dieta i zioła

 3. Kinga jak najbardziej możesz dodawać, sama je tak stosowałam i dzięki temu zioła spożywałam nie tylko ja ale cała moja rodzina i nikt nie ma problemu z wątrobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *