Czy oczyszczanie wątroby oliwą pomoże?

Oczyszczanie organizmu musi uwzględniać w pierwszej kolejności potrzeby samej wątroby oraz nerek, ich metabolizm, a także układ wydalniczy – w szczególności zaś jelita. Dlatego też coraz częściej spotkać można poradniki i wskazówki na temat całkowicie naturalnego oczyszczania organizmu. Do jednych z takich metod należy opracowana przez Andreasa Moritza terapia oczyszczająca wątrobę oraz woreczek żółciowy.

Wszystko za sprawą oczyszczającego roztworu na bazie oliwy, w skład którego wchodzi m.in. także sól czy sok z cytryny. Oczyszczanie wątroby oliwą stało się w ostatnim czasie wyjątkowo modne, ale nie można popełniać pewnych błędów.

Błędy przy oczyszczaniu organizmu

Istnieje kilka podstawowych zagrożeń związanych nieodłącznie z procesem oczyszczania organizmu, a w szczególności detoksykacji wątroby. Świadome osoby mogą ich łatwo uniknąć, ale niestety nie brakuje także opinii, które powielają pewne błędy. Mowa przede wszystkim o:

  • piciu zbyt małej ilości roztworu i innych płynów dziennie – do powodzenia absolutnie każdej terapii detoksykacyjnej, niezbędne jest dostarczenie organizmowi tak dużej ilości płynów i tak często, jak tylko będziemy czuli początki pragnienia,
  • podjadaniu tłustych posiłków nieświadomie w trakcie terapii – także warzywa i niektóre zdrowe pokarmy, zawierają dużą ilość tłuszczu, przez co w woreczku nie odkłada się nowa żółć, a to zaburza cały proces detoksykacyjny metodą Andreasa Moritza,
  • sięganiu po przyprawy żółciopędne – kardamon, kolendra, anyż, kminek, szałwia i wiele innych, pomaga wyzbyć się żółci z organizmu, co zaburza proces tej terapii,
  • osoby nietolerujące niektórych składników mieszanki – np. uczulone na oliwę, niesłusznie stosują jako jej zamiennik olej canola czy sojowy, zamiast sięgnąć po całkowicie zdrowe i polecane oleje lniane, ryżowe czy z pestek winogron.

Prawidłowo przyrządzony sok

Sok przygotowany według receptury Mortiza działa przede wszystkim oczyszczająco. Ale żeby oczyszczanie wątroby oliwą zakończyło się sukcesem, oprócz soku trzeba także pamiętać chociażby o odstawieniu tłuszczy i mięsa na tydzień przed oczyszczaniem i piciu oraz spożywaniu ogromnej ilości jabłek, które rozmiękczają kamienie żółciowe i budują zapas żółci.

Prawidłowo przygotowany sok według receptury Moritza składa się z:

  • soli rzymskiej (nazywanej również solą gorzką) – 4 pełne łyżki
  • wody – 3 szklanki
  • oliwy z oliwek – najlepiej wysokiej jakości – około pół szklanki
  • taka sama ilość soku z grejpfruta
  • około sześciu litrów soku jabłkowego.

Tak przygotowaną miksturę trzeba przede wszystkim pić bardzo regularnie. Istotne jest także dopasowanie stężenia tych składników do masy swojego ciała. Osoby ważące poniżej 50 kilogramów i młodzież oraz dzieci powinny zmniejszyć porcję powyższych składników o około ćwierć, natomiast osoby dużo cięższe powinny zwiększyć ich stężenie o ćwierć.

Efekty oczyszczania wątroby i woreczka żółciowego z pomocą oliwy pojawiają się nie szybciej niż po dwóch tygodniach, a najczęściej po miesięcznej terapii. Osoby nie tolerujące soku jabłkowego pod żadną postacią mogą spróbować zamienić go na sok żurawinowy. Nietolerujący natomiast specyficznej soli Epsom, mogą z powodzeniem nabyć w aptece cytrynian magnezu i stosować go w tej samej dawce.